Systemy sterownicze PPCC przeznaczone do sterowania pracą pras zapewniają większą funkcjonalność

Firma Parker zaprezentowała nową generację bloków sterowniczych przeznaczonych do sterowania pracą pras. Seria bloków PPCC, opracowana w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas wieloletniego stosowania poprzedniej generacji tych systemów, obecnie uzbrojona w najnowszy typ zespół zaworów, to charakteryzujący się modułową budową kompaktowy system sterowania oferujący więcej możliwości.

Zapewnia on większą elastyczność, dokładność nastaw, różnorodność funkcji i można go stosować bez konieczności używania dodatkowych elementów sterowania hydraulicznego. Seria PPCC w porównaniu z jej cieszącą się powodzeniem poprzedniczką, w jeszcze większym stopniu ogranicza straty ciśnienia, znacznie zwiększając efektywność energetyczną. 


Oferowane przez firmę Parker nowe bloki PPCC do sterowania pracą pras dostępne są w nominalnych rozmiarach NG10, NG16 i NG25, dzięki czemu nadają się do stosowania w przypadku niemal wszystkich typów pras hydraulicznych. Bloki te wyposażone są w rozdzielacze sterowanie pośrednio. Bazowy blok sterowniczy, to konstrukcja stalowa, do której modułowo montuje się odpowiednie zawory lub zespoły zaworowe w taki sposób, aby umożliwić bezpośrednie zarządzanie podstawowymi funkcjami prasy, takimi jak: szybki dojazd i odjazd stempla, zasilanie głównego siłownika prasy, opadanie grawitacyjne, zarządzanie wszystkimi funkcjami bezpieczeństwa, zgodnie z wymaganiami właściwych norm. Bloki sterownicze serii PPCC można poprzez odpowiednią konfigurację i wybór właściwych zaworów dostosowywać do potrzeb konkretnego zastosowania. 

Rozdzielacz główny, sterujący pracą góra – dół, może być w wykonaniu standardowym wraz z czujnikami położenia suwaka głównego w zaworze, wtedy do regulacji prędkości wykorzystany zostaje proporcjonalny zawór dławiący serii TDA umieszczony na dopływie do zaworu głównego, lub rozdzielacz proporcjonalny serii DFP, wówczas na dopływie do rozdzielacza głównego i odpływie z komory tłoczyskowej zabudowuje się zawory bezpieczeństwa, zamykające dopływ i odpływ oleju z komór siłownika, których stan potwierdzony jest czujnikami położenia suwaków głównych. Wszystkie kanały bezpieczeństwa zabezpieczone są zaworami ciśnieniowymi w różnych konfiguracjach (przelewowe, proporcjonalne, z odciążeniem). 
Oba rozdzielacze główne mogą być w wersji hybrydowej, tzn. z możliwością załączaniu funkcji różnicowej podczas ruchu stempla w dół, zwiększając w ten sposób prędkość jałowego dojazdu, a zmniejszając tym samym wydajność pomp głównych. Wyjście LS umożliwia stosowanie pomp o zmiennej wydajności, dostosowując w ten sposób ciśnienie w układzie do wymaganego podczas danego procesu prasowania, ograniczając w ten sposób do minimum zużycie energii. 

Seria PPCC, wyposażona w rozdzielacze ze sterowaniem pilotowym, zachowuje ustaloną koncepcję bezpieczeństwa stosowaną w przypadku rozwiązań poprzedniej serii. Przeszła pomyślnie badania typu wykonane przez stowarzyszenie handlowe (BG) zgodnie z normą DIN EN 693 i spełnia już wymagania nowej normy DIN EN ISO 16092, która jest dostępna w formie projektu. Jest również zgodna z wymaganiami normy DIN EN 289 i w przypadku używania zgodnego z przeznaczeniem może osiągać poziom wydajności zgodny z normą DIN EN ISO 13849-1. 

Oferowany przez firmę Parker najnowszy system sterowania pracą pras serii PPCC jest już dostępny we wszystkich nominalnych rozmiarach. Kolejna wersja PPCB wyposażona w rozdzielacze sterowane bezpośrednio w nominalnych rozmiarach NG06 i NG10 będzie dostępna począwszy od końca lata 2016 roku. Oferowany przez firmę Parker system PPCC jest znacznie bardziej kompaktowy i zróżnicowany niż jego poprzednik, a jednocześnie łatwiejszy do konfiguracji w fazie projektowania oraz serwisowania i diagnostyki.

Więcej informacji na stronie www.parker.com