Systemy oszczędzania powietrza firmy Parker Hannifin obniżają zużycie energii o 50%

Firma Parker zaprezentowała nowe, innowacyjne urządzenie o nazwie Air Saver Unit, które pozwala obniżyć zużycie powietrza o 50% i podnieść sprawność operacji wykorzystujących nadmuch sprężonego powietrza.

Warto zdać sobie sprawę, że operacje, w których występuje nadmuch sprężonego powietrza (czyszczenie, przedmuchiwanie) są odpowiedzialne za prawie połowę zużycia sprężonego powietrza w zakładzie. Aby obniżyć to marnotrawstwo zasobów, w systemie oszczędzania powietrza firmy Parker Hannifin zastosowano rozwiązanie impulsowe. 

Najważniejszym elementem jest zawór impulsowy, który zamienia ciągły nadmuch sprężonego powietrza na nadmuch impulsowy, i to bez potrzeby zewnętrznego sterowania. Mówiąc prosto, zamienia on ciągły nadmuch sprężonego powietrza na szereg pojedynczych impulsów o wysokim ciśnieniu – w przerwach między impulsami powietrze nie wypływa, dzięki czemu zbiornik sprężonego powietrza można ładować rzadziej.

Oprócz znaczącego obniżenia zużycia sprężonego powietrza urządzenie to przynosi inne korzyści w postaci oszczędności energii zużywanej przez sprężarkę powietrza, obniżenia ogólnej emisji CO2 oraz znacznego wkładu w realizowane w zakładach programy oszczędzania energii. 

Instalacja systemu jest niezwykle prosta. W układach z zaworami elektromagnetycznymi sterującymi wypływem sprężonego powietrza, wystarczy wstawić system oszczędzania powietrza w układ, by od razu, bez konieczności wprowadzania większych zmian – np. przeprogramowywania sterownika PLC – uzyskać oszczędności sprężonego powietrza. Natomiast dla instalacji z ręcznymi zaworami kulowymi opracowano pasywne wersje systemu, w ogóle nie wymagające zasilania elektrycznego.

Ogółem Parker oferuje siedem modeli systemu oszczędzania powietrza o różnych wartościach przepływu – od 150 do 15 000 l/min – przy ciśnieniu 5 barów.

Korzyści dla użytkownika
  • Obniżenie kosztów eksploatacji nawet o 50% – przy impulsowym nadmuchu powietrza zużycie sprężonego powietrza jest znacznie niższe, niż przy nadmuchu ciągłym. 
  • Zwiększenie produktywności i poprawa jakości – impulsowy nadmuch powietrza skuteczniej usuwa stałe cząstki zanieczyszczeń, co oszczędza czas i podnosi jakość procesu.
  • Opłacalność i łatwość montażu – niewielki moduł sterujący można szybko i bez trudności zainstalować w układzie bez potrzeby dokonywania zmian w sterowaniu zewnętrznym, np. w programie sterownika PLC.
  • Natychmiastowe wyniki i szybki zwrot z inwestycji – impulsowy nadmuch poprawia skuteczność operacji nadmuchu od razu po prostej instalacji i konfiguracji urządzenia.
  • Obniżenie całkowitej emisji CO2 – efekty działania urządzenia wpisują się w realizowane programy oszczędzania energii.
Najważniejsze obszary zastosowań:
  • Motoryzacja
  • Maszyny / obrabiarki
  • Przemysł produkcji napojów