Nowa generacja filtro-reduktorów i naolejaczy (FRL) – wysokie natężenia przepływu w zastosowaniach z ograniczoną ilością miejsca

Parker rozwinął swoje popularne zestawy przygotowania powietrza Global FRL (filtr, reduktor i naolejacz w jednym module) - w szczególności moduły z integralnym gwintem serii P31 z przyłączami ¼” oraz P32 z przyłączami ¼” do ½”. Nowe moduły charakteryzują się doskonałym stosunkiem przepływu do wielkości oraz estetycznym, nowoczesnym wzornictwem, wpisującym się w najnowsze tendencje wzornicze w konstrukcji maszyn i urządzeń. 

Nowa generacja modułów FRL może przygotowywać powietrze pod ciśnieniem do 10 barów (zbiornik z poliwęglanu), a w wersjach ze zbiornikami aluminiowymi – do 17 barów, dzięki czemu układy pneumatyczne o wysokich osiągach mogą pracować przy optymalnym ciśnieniu. Urządzenia te, jako jedne z najmniejszych gabarytowo spośród oferowanych na rynku zestawów modułowych, można teraz bez obaw stosować tam, gdzie ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie mieściły się większe zestawy FRL. Nowe urządzenia, zbudowane z wytrzymałego i lekkiego aluminium, są modułowo kompatybilne z dotychczas produkowanymi zestawami serii Global FRL i można je z nimi łączyć za pomocą patentowego modułowego systemu łączeniowego o wysokim stopniu standaryzacji.

Standardowo nowe moduły wyposażane są w wysokosprawne wkłady o wysokiej wydajności osuszania, z zatrzaskowym mocowaniem bagnetowym umożliwiającym szybkie, pewne i bezpieczne mocowanie, dzięki któremu wkład filtrujący można wymienić jedną ręką. Wszystkie modele z serii wyposaża się membrany i uszczelki z kauczuku nitrylowego NBR.
 
Zestawy FRL serii P31 Mini, przeznaczone do różnorakich zastosowań i warunków eksploatacji, standardowo mogą pracować w zakresie temperatur od -10°C do 52°C, a ze zbiornikiem aluminiowym – do 65,5°C bez utraty efektywności działania. Podobnie zestawy serii FRL P32 Compact mogą pracować w zakresie temperatur od -25°C do 52°C w wersji standardowej, a w wersji ze zbiornikiem aluminiowym – również do 65,5°C. Wkrótce pojawią się wersje niskotemperaturowe, mogące pracować w temperaturze nawet -40°C.
 
Zestawy serii P31 i P32 wyposażone są w pełnoprzepływowe przyłącza przyrządowe, dzięki którym mogą realizować dodatkowe funkcje w układach pneumatycznych. Z myślą o układach wymagających podwyższonego poziomu bezpieczeństwa, do reduktorów i filtro-reduktorów obydwu serii Parker oferuje zestawy zabezpieczające przed manipulacją i wyposażone w odpowiednie blokady. Ponadto do serii P31 Parker przygotował opcjonalne filtry koalescencyjne, które można instalować ze wskaźnikiem ciśnienia różnicowego (DPI) lub bez niego. 
 
Seria P32 obejmuje także szereg wykonań, w tym reduktory i filtro-reduktory z manometrami okrągłymi i kwadratowymi oraz regulacją ciśnienia pokrętłem w postaci pręta teowego. Dostępne są również reduktory i filtro-reduktory półprecyzyjne, z mniejszą głowicą zaworu i wkładką gniazda obrabianą wiórowo, przeznaczone do pracy przy mniejszych różnicach ciśnień i pozwalające na dokładniejszą regulację.
 
Ponieważ producenci maszyn i urządzeń przykładają coraz większą wagę do zagadnień BHP na stanowisku pracy, do zestawów przygotowania powietrza FRL serii Global firma Parker oferuje redundancyjne zawory bezpieczeństwa CAT 4 i CAT 2, kompatybilne z modułami FRL i pozwalające spełnić wymagania najnowszej Dyrektywy Maszynowej UE. 
Krótkie cykle robocze, wysoka jakość produkcji, minimalne przestoje – tego nie da się osiągnąć bez czystego i suchego powietrza w układach pneumatycznych. Łatwe do zainstalowania i konserwacji moduły z najlepszej obecnie na rynku, nowej generacji FRL Parker Global, doskonale sprawdzają się wszędzie i zawsze, gdy są potrzebne.