Firma Parker Hannifin świętuje 100 lat działalności

Opublikowano w 2017-03-13
W marcu br. przypada stulecie firmy Parker Hannifin, globalnego lidera w dziedzinie napędów i sterowań. To jubileusz, którego świętowanie dane jest niewielu firmom na świecie. W tym ważnym dla naszej firmy momencie naszym pracownikom, klientom i partnerom biznesowym dziękujemy za wieloletnią współpracę i liczymy na dalsze owocne współdziałanie w kolejnych latach. 

Zapraszamy do odwiedzenia specjalnej strony jubileuszowej www.parker.com/centennial 
 
 

100 lat z firmą Parker Hannifin

Taka rocznica to wspaniała okazja do upamiętnienia historii firmy i dokonań jej założycieli, a także oddania hołdu ludziom, kulturze i wartościom, które ukształtowały firmę Parker – taką, jaką znamy ją dzisiaj” – powiedział Tom Williams, Prezes i CEO firmy. – „Zasługę za sukces należy przypisać przede wszystkim wybitnym członkom naszego zespołu, którzy będą siłą napędową wzrostu firmy w przyszłości – w całym nadchodzącym stuleciu.”    

Historia sukcesu

Historia firmy to pasjonująca opowieść o 100 latach rozwoju światowej techniki, w którym Parker miał niebagatelny udział. Firma Parker Appliance Company, producent pneumatycznych systemów hamulcowych i  złączek, została założona przez inżyniera-wizjonera Arthura L. Parkera 13 marca 1917 r. Przez pierwsze lata prowadził on firmę wraz z ze wspólnikiem, Carlem Klammem, na małym poddaszu w Cleveland, Ohio (USA).

Choć początki nie były łatwe Arthur L. Parker z determinacją rozwijał swoją działalność korzystając z boomu na dynamicznie rozwijającym się rynku motoryzacyjnym i lotniczym. Następcy Artura Parkera po połączeniu z firmą Hannifin w 1957 r., poszerzeniu portfolio i dalszej ekspansji geograficznej (m. in. do Europy w latach 60-tych XX w.) stworzyli podwaliny pod współczesną strukturę firmy. Obecnie firma Parker, teraz pod nazwą Parker Hannifin, jest notowanym na giełdzie nowojorskiej (NYSE: PH) światowym liderem w dziedzinie napędów i sterowań, o rocznych obrotach ponad 11 mld USD. Globalna sieć firmy Parker obejmuje ponad 300 zakładów w 50 krajach, a także ponad 13.000 niezależnych partnerów dystrybucyjnych i przeszło 3000 sklepów ParkerStore.
 
 

Sto lat innowacji

Pierwszy zdobyty patent Parkera dotyczył urządzenia hydraulicznego do regulacji prędkości generatorów elektrycznych. W ciągu minionego stulecia firma uzyskała ponad 8000 patentów, uczestnicząc w wyznaczaniu tempa innowacji technologicznych w licznych gałęziach przemysłu i lotnictwa, takich jak: wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu ziemnego, biotechnologia, budownictwo czy rolnictwo. W ciągu 100 lat, rozwiązania firmy Parker umożliwiły dokonanie szeregu skoków technologicznych i przyczyniły się do postępu w produkcji, technice wojskowej wykorzystywanej w obu wojnach światowych, a także w eksploracji kosmosu. 

Słowa A. L. Parkera „Nasz sukces jest oparty na uczciwym działaniu, ciężkiej pracy, koordynacji wysiłków i jakości wyrobów” są aktualne do dnia dzisiejszego. Działając na wielu rynkach przemysłowych i lotniczym Parker Hannifin stawia czoła największym wyzwaniom inżynieryjnym, wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi na całym świecie. 

 
Dzięki wykorzystaniu technologii firmy Parker bolid Formuły 1 rozwija większe prędkości, pacjent odzyskuje komfort widzenia dzięki wszczepieniu soczewki, a samolot szerokokadłubowy zużywa nieporównywalnie mniej paliwa podczas lotu transoceanicznego. Inwertery sieciowe Parkera umożliwiają oddawanie energii ze źródeł odnawialnych do sieci przesyłowej lub zasilanie nią np. motocykla elektrycznego, co pozwala ograniczyć szkodliwe emisje bez obniżenia prędkości. 

Historia Parkera to historia spektakularnych osiągnięć światowego lotnictwa, podboju kosmosu, morskich głębin, nowoczesnej medycyny, bezpiecznego transportu, ale także hollywoodzkich superprodukcji, czy parków rozrywki. To również historia rozwoju odnawialnych źródeł energii, bezpiecznego wytwarzania i przechowywania żywności, oczyszczania i dystrybucji wody, ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury i wielu innych potrzeb, na które napotykamy codziennie. To także 25 lat obecności Parkera w Polsce.

„Większość z nas styka się z produktami Parker w każdym aspekcie życia: czy to prowadząc samochód, lecąc samolotem, rozmawiając przez telefon komórkowy, czy wręcz po prostu nalewając sobie szklankę wody” – powiedział Lee Banks, Prezes i COO firmy. – „Stale tworzymy wartość dodaną dla naszych klientów, wspierając ich w projektowaniu nowych systemów, w których znajduje zastosowanie szeroki asortyment naszych produktów i które są ze sobą połączone z wykorzystaniem najnowszej technologii. Oferujemy usługi, które zwiększają wydajność tych systemów, a także zapewniamy bezproblemową dostępność produktów za pośrednictwem globalnych kanałów dystrybucji i e-handlu.”

Parker w lotnictwie  

 
Szczególnie silne są związku Parkera z lotnictwem i aeronautyką. Charles Lindbergh, pierwszy człowiek, który w 1927 r. przeleciał Atlantyk, posiadał w swoim samolocie „Spirit of St. Louis” bezprzeciekowy system paliwowy Parkera. Komponenty Parkera użyto do sterowania silnikami modułu lądowniczego statku kosmicznego Apollo 11, który wylądował na Księżycu w 1969 r. Niedługo później inżynierowie Parkera byli zaangażowani w ratowanie życia astronautów z misji Apollo 13, opracowując sposób dostarczenia tlenu do kabiny statku kosmicznego. Obecnie elementy Parkera znajdują się praktycznie w każdym współczesnym samolocie i statku kosmicznym.

Poprawiając jakość życia ludzi

 
Parker posiada w swojej ofercie elementy i podzespoły stosowane w aparaturze medycznej i sprzętach stomatologicznych. Nasze urządzenia znajdą Państwo także w laboratoriach. Nowatorskie prace w dziedzinie egzoszkieletów umożliwiły zaprojektowanie rewolucyjnego systemu Indego™, rozwiązania dającego niespotykaną dotąd mobilność osobom, które doznały uszkodzenia rdzenia kręgowego lub wylewu, zapewniając wyjątkową jakość rehabilitacji dla osób z upośledzeniem ruchu.

W służbie rozrywki

Firma Parker posiada w swym dorobku przygodę z filmem. Rozwiązania Parkera przyczyniły się do uzyskania efektów specjalnych w kilku hollywoodzkich superprodukcjach takich jak np. Szczęki, Park Jurajski, Titanic, Pearl Harbour, Piraci z Karaibów, czy cyklu filmów o Harrym Potterze. 
  

Systemy hydrauliczne Parkera zastosowane w mechanizmach scen teatralnych i operowych pozwalają na uzyskanie wspaniałych efektów wizualnych. Dzięki komponentom Parkera odwiedzający parki rozrywki mogą zaznać wielu niezapomnianych wrażeń. 

Wspierając ducha rywalizacji 

Technologie Parkera są wielokrotnie wykorzystywane w sporcie do uzyskiwania maksymalnych wyników i rozwoju infrastruktury sportowej. 
Firma Parker współpracuje z ORACLE TEAM USA w celu zaprojektowania i wdrożenia hydraulicznego systemu kontroli na jachtach startujących w międzynarodowych regatach żeglarskich jachtów pełnomorskich 2017 America’s Cup, który to system ma umożliwić „latanie” jachtu, dzięki wprowadzeniu do tych układów rozwiązań z technologii lotniczych i przemysłowych. To nie pierwszy kontakt Parkera z regatami jachtowymi America’s Cup. Wspieranie tych zawodów to duża część historii firmy. Jeden z poprzednich jej prezesów Pat Parker - syn założyciela firmy, był entuzjastą i adwokatem zaangażowania firmy w rozwój technologii żeglowania.
Parker pomagał zapewnić stabilne zasilanie sieci elektrycznej podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi. Bogate doświadczenie Parkera w systemach magazynowania oraz konwersji energii zostało wykorzystane, aby zapobiec przerwom w dostawie prądu w sytuacji krytycznego zapotrzebowania na energię oraz wspierało całą infrastrukturę Igrzysk. 

Z optymizmem patrząc w przyszłość

Nieustannie pracujemy nad nowymi innowacyjnymi rozwiązaniami. Osiągnięcia w technologii sensorów i aplikacji opartych na chmurze sprawiają, że nasze urządzenia mogą komunikować się ze sobą, co pozwala na opracowywanie najnowocześniejszych produktów i procesów w ramach Internetu Rzeczy (IoT). Nowatorskie prace w dziedzinie egzoszkieletów są nadzieją dla wielu osób z upośledzeniem ruchu. Ważnymi celami są także energooszczędność zapewniana dzięki rozwiązaniom służącym do przechowywania energii w bateriach podłączonych do sieci energetycznej i wykorzystaniu energii odnawialnej, a także dostarczanie czystej wody pitnej przy użyciu zaawansowanych technologii filtracji.

Dziękujemy naszym partnerom

Dziękując naszym pracownikom, klientom i partnerom biznesowym zapraszamy na stronę www.parker.com/cenntenial, by zapoznać się z interesującymi szczegółami stuletniej historii firmy Parker Hannifin.