Złoty Medal Targów AUTOMATICON® 2015 dla pompy elektrohydraulicznej EHP.

Opublikowano w 2015-03-24
Pompa elektrohydrauliczna EHP, przeznaczona do zastosowań mobilnych, zdobyła Złoty Medal AUTOMATICON® 2015 na tegorocznych XXI Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów.
 
EHP to nowa seria pomp Parkera, które ułatwią producentom aplikacji mobilnych tworzenie bardziej energooszczędnych i przyjaznych środowisku urządzeń. Nowe zestawy przeznaczone do stosowania wraz z cylindrami hydraulicznymi średniej i dużej mocy oraz jako zasilanie dla układu wspomagania kierownicy zapewniają inteligentne sterowanie we wszelkiego rodzaju sprzęcie mobilnym, takim jak np. koparki, ładowarki, czy żurawie samojezdne, a także w autobusach czy samochodach ciężarowych. Goście odwiedzający targi mieli okazję zobaczyć praktyczne zastosowanie pompy EHP w układzie pozwalającym rozłożyć  stanowisko pokazowe w Parker Automation Demo Truck, który stał przed wejściem do hal targowych.
 
Zestawy EHP zawierają silnik elektryczny sprzężony bezpośrednio z pompą hydrauliczną, kontrolowany przez wysokosprawny wzmocniony napęd, który umożliwia dokładne dopasowanie mocy wykorzystywanej przez urządzenie do ilości energii wymaganej przez dane zadanie. W przeciwieństwie do systemów konwencjonalnych, w których pompa o zmiennej wydajności jest napędzana ze stałą prędkością obrotową, podłączona poprzez przystawkę odbioru mocy (PTO), urządzenie EHP firmy Parker Hannifin obraca się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne i z wymaganą prędkością, z wykorzystaniem pompy o stałej wydajności. Co więcej, kiedy porównamy układ z pompą o stałej wydajności połączoną z silnikiem elektrycznym o zmiennej prędkości obrotowej do konwencjonalnego układu z pompą o zmiennej wydajności i układem „load sensing” (LS) napędzanego z silnika spalinowego, widzimy wyraźną oszczędność rzędu 20-30 bar podczas pracy i w trybie jałowym.

Dobranie odpowiedniej pompy EHP jest bardzo proste. W istocie wymagane jest podanie tylko trzech parametrów aplikacji: natężenia przepływu, ciśnienia i napięcia zasilania. Oferowane są zestawy pomp o natężeniu przepływu do 300 l/min, ciśnieniu do 300 bar i napięciu zasilania do 640 VDC, w celu dostosowania do każdej baterii akumulatorowej. 

Nowe zestawy o zmiennej prędkości, opatrzone znakiem CE, składają się z napędu na niskie lub wysokie napięcie, silnika synchronicznego (asynchroniczny dostępny na życzenie) i hydraulicznej pompy łopatkowej T7 (inne technologie na życzenie). Wszystkie elementy są idealnie dopasowane do siebie, co optymalizuje sprawność i eliminuje potrzebę stosowania elementów pośredniczących.

Do licznych zalet tego niezwykle elastycznego systemu należą:
  • mała bezwładność; 
  • kontrola ciśnienia i przepływu (PQ); 
  • sterowanie w układzie zamkniętym z konfigurowalnymi napędami; 
  • możliwość odzyskiwania energii, prowadząca do wzrostu wydajności oraz 
  • udoskonalona kontrola przyspieszania i hamowania.

Zestawy EHP firmy Parker oferują więc producentom maszyn rozwiązanie będące połączeniem wielu technologii od jednego dostawcy, pomagające w sprostaniu wymaganiom dotyczącym redukcji wymiarów systemów napędowych. 

Do dodatkowych korzyści dla użytkownika końcowego należą, obok znaczącej redukcji zużycia paliwa i emisji, niższy poziom hałasu i mniejsze koszty konserwacji.
Więcej informacji na stronie: www.parker.com/ssd/ehp