Nowa seria rozdzielaczy proporcjonalnych serii D*1FC

Opublikowano w 2014-06-16
Nowa grupa rozdzielaczy proporcjonalnych serii D*1FC zostaje wprowadzona na rynek przez zakład produkcyjny w Oberndorf, będący producentem całej gamy zaworów i rozdzielaczy stosowanych w przemyśle. Nowa seria ma zastąpić wycofywane z produkcji i dobrze znane rozdzielacze proporcjonalne serii D*FH.

Nowe rozdzielacze dostępne będą w 4 wielkościach (NG10, 16, 25 i 32) i głównie różnić się będą od swoich poprzedników rodzajem zabudowanej elektroniki (cyfrowa) oraz nowym, precyzyjniejszym pomiarem położenia suwaka głównego (LVDT). Jako zawór sterujący wykorzystany został rozdzielacz proporcjonalny typu D1FB w opcji, w której suwak porusza się wewnątrz precyzyjnie dopasowanej tulei, co gwarantuje większą dokładność sterowania. Nowe rozdzielacze dostępne są w wersjach z suwakami różnicowymi oraz rozwiązaniami hybrydowymi, w których możliwe jest przełączanie na sterowanie różnicowe i standardowe.

Wszystkie wielkości rozdzielaczy wyposażone zostały w karty cyfrowe, zarządzające zaworem sterującym oraz komunikujące się z wysokiej rozdzielczości czujnikiem położenia suwaka zaworu głównego. Przy pomocy znanego oprogramowania ProPxD można wybrać i sparametryzować daną kartę sterującą wykorzystując do tego celu dostępną bibliotekę zaworów lub w wprowadzić własne wielkości, np. rampy, wielkości minimalne i maksymalne, odpowiednio do danej aplikacji i potrzeb. Dzięki możliwościom jakie daje oprogramowanie, można te parametry zapisać i jeśli zachodzi taka potrzeba wprowadzić do karty innego rozdzielacza.

Cztery wielkości skonfigurowane zostały z suwakami o następujących przepływach nominalnych, określanych przy spadku ciśnienia p = 5 bar, mierzonej na jednej krawędzi suwaka:
  • NG10 (D31) – 90 i 120 l/min,
  • NG16 (D41) – 200 l/min,
  • NG25 (D81) – 450 l/min,
  • NG32 (D111) – 1000 l/min.

Wśród sygnałów sterujących dostępne są wszystkie obecnie spotykane na rynku, czyli +/- 10 V, +/- 20 mA, 4-20 mA oraz opcjonalnie +/- 10 mA. Specjalna, wzmocniona obudowa karty sprawia, że nowe rozdzielacze proporcjonalne nadają się do pracy w bardzo trudnych warunkach zewnętrznych.

Przekrój rozdzielacza D*1FC